2020. március 21., szombat

Egy gazdasági válság kezdete.....


 

    2020.03.20.

                                                                      Tőzsdepiaci összeomlás

    Rengetegen írtatok nekem az elmúlt két hétben, hogy milyen részvényeket vennék most ebben a "válságban".

      Egy nagyon fontos dologgal szeretném kezdeni amit sajnos sokan nem tudnak. Az osztalékfizető részvénytársaságoknak nem kötelező osztalékot fizetni a cég nyereségéből. Ezt a cégvezetés dönti el és a kifizetés mértékét is ők határozzák meg, úgy ahogy az osztalék kifizetés felfüggesztést és az osztalékvágást is.

     Induljunk az alapoktól a koronavírus megjelenése már január végén hatással volt a tőzsdére, ekkor csak Kínában okozott gondokat és ez idő tájt mindenki úgy gondolta kezelhető lesz a helyzet. Sajnos február 19-től (S&P500 csúcsa 3379 pont) elkezdett kitörni a pánik. 10 nap leforgása alatt 350 pontot zuhant az index, ekkor még sokan azt hittük a 2018-as visszaeséshez hasonlót láttunk  és kerestük az ideális vételeket  több osztalékbevételt remélve. A járvány terjedt tovább miután több országban is megjelent az S&P500 tovább esett március 12-én  2473 pontig ekkor már lehetett sejteni, hogy itt világméretű járvánnyal állunk szemben ami nem tűnik el egyik napról a másikra. A közösségi oldalakon jóformán semmi másról nem lehetett hallani, (még nagyobb pánikot keltve ezzel) szerencsére egyre több országban elrendelték a karantént, amivel csökkenteni szerették volna a vírus terjedését. Ekkor kezdődött a nyersolaj árának zuhanása is, március 6-án még 45 $-os áron kereskedtek vele 9-re már 28 $-ra esett vissza (jelen pillanatban 23$). A kialakult helyzetben a szaudiak árháborút indítottak  az oroszok ellen ami sikertelen OPEC megbeszélést eredményezett.
 Ez a vita Amerikára is igen nagy hatással lesz a jövőben. Véleményem szerint ez hosszútávú válságot hozhat az olaj iparban a vírustól függetlenül is. Occidental Petroleum Corporation (OXY) 0,79$-ról 0,11$-ra vágta vissza az osztalékát, a részvény ára 45 $-ról 10,2 $-ra zuhant.)
    A vírus tovább terjedt egyre több halálesetet produkált és rengeteg új fertőzöttet regisztráltak. Bezártak a mozik,színházak, szórakozóhelyek, majd gyárak és más boltok, bevásárlóközpontok. Ekkor már nem az induló osztalék kifizetés volt nálam a fő szempont (hogy fizetne egy-egy cég 12-15% osztalékot ha zárva tart???) A válasz igen egyszerű sehogy sem!! Igaz , hogy hitelfelvétellel tud pénzt szerezni a cég de az csak pár hónapra lenne elegendő és nem oldana meg semmit ebben a helyzetben. A vírus 1,5 hónapja tombol, nemrég érkezett el Európába és Amerikában csak most kezdi  felütni a fejét. Ha eddig 30%-ot esett az S&P500 index akkor ez még további 30-40% is lehet a közeljövőben (ezt senki nem tudja megmondani előre ahogyan én sem). Tehát a kezdő osztalék értékek az egekbe szökhetnek még a részvény visszavásárlásokkal is csak minimális javulást érhetnek el a cégek. Így érthető lett miért kezdik felfüggeszteni az osztalék kifizetéseket és az  osztalék csökkentéseket itt már a cégek életben maradása a cél.
     Hosszú estéket töltöttem  elemzések olvasásával  és  ezután kezdtem ötletelni mit kell ebben a helyzetben csinálnom mert a több mint 2,5 éves stratégiám ebben a szituációban már nem hozhat komolyabb eredményeket (ez már inkább medvepiacnak tűnik). Csak olyan részvényeket vásárolok pár hónapig amik jelen pillanatban 2-6% kezdő osztalék értéket mutatnak, a portfólión belüli 10%-os maximális kitettséget 6%-ra vagy az alá csökkenteném (figyelembe véve az egyes szektorokat is).  Felfüggesztem továbbá  az olajipari részvények vásárlását,a meglévő részvényeimet egyenlőre nem adom el, ez a döntés akár több évre is indokolt lehet. Ugyanez a helyzet a nemrég elkezdett " "legrizikósabb befektetéseimmel" is a Macy's -e l (M)  (felfüggesztette az osztalék kifizetést) és a Tanger Factory Outlet Centers-el  (SKT) is.

      A korona vírus  amitől még szenvedni fogunk pár hónapig csak a kezdete volt valaminek, ez nem más mint egy gazdasági világválság.

    Az én befektetésem lényege, hogy fundamentális adatokat használva eldöntsem megéri-e befektetnem hosszútávon egy adott cégbe vagy nem. Két példát érdemes megnézni:
   Starbucks Corporation (SBUX)   (a cégről bővebben írtam 2020 január 15-én )
ez a cég 2011-ben még 0,28 $ osztalékot fizetett és emelte is azt folyamatosan 1,49 $ jelen pillanatban. Az árfolyam 15 $-ról 93 $-ra emelkedett 2020 januárig, most a cikk írásakor már csak 58 $. Ha a vírus miatt 1-2 hónapig zárva tart az már jelentős bevétel kiesést jelet a cégnek, tehát további zuhanás várható az árfolyamban viszont a szabad tőke még fedezi az osztalék fizetéseket. Amint a vírusnak vége lesz az emberek kezdik felvenni a régi ritmust munkába mennek majd éttermekbe és kávézókba és mivel az áremelések elengedhetetlenek lesznek drágábban is vásárolni fognak a mindennapi használati cikkekből. Ezért gyorsabban talpra áll a cég egy több évig elhúzodó gazdasági válságban is. 
     Daimler AG  egy multinacionális járműgyártó vállalat,  2020 jan 3-án 49 $-ról 22,6 $-ra csökkent a részvény ára. 2011-ben 2,6 $ osztalékot  fizetett, 2019-ben 3,6 $-t  amit mára 0,98$-ra csökkentett. Még így is több osztalékot fizet mint a Starbucks viszont ha a vírus elvonul a gazdasági válság hatására nagyobb lehet a munkanélküliség és az itt is jelentkező áremelések hatására egyre kevesebben vesznek új autót, a cég később érhet el nyereséget tehát később is emelhet osztalékot.

    Ezek a gondolatok még csak fikciók amik idővel valósággá válnak, viszont érdemes elgondolkodni rajta.

    Zárásképpen: Az elmúlt több mint 2,5 év alatt rengeteget olvastam és követtem a tőzsdével kapcsolatos híreket. Ami most történik velünk abból csak tanulni lehet és kell is ha jó befektetők szeretnénk lenni. Függetlenül a nem realizált!!! árfolyam vesztességtől még mindig hiszek az osztalék alapú vagyonépítésben és folytatom az utam még ha most ez kicsit rögösebb is lesz az elkövetkezendő időszakban.

      Akik már nem hagyják el az otthonukat  azoknak ajánlom a már megírt blogbejegyzések olvasását! Azoknak akik még segítenek abban hogy túlvészeljük a koronavírust sok erőt és kitartást kívánok és köszönöm, az áldozatos munkájukat! Az idősebb olvasóimnak üzenném, hogy maradjanak otthon és inkább kérjenek másoktól segítséget a mindennapi feladatok ellátásához.




A válsághoz vezető út....





Így néz ki a piac amikor mindenki részvényt ad el!





Ez az eredménye ha esik a nyersolaj ára!






                                                                                       A bikapiacot felváltja a medvepiac......

       
      
     

1 megjegyzés:

  1. "Az osztalékfizető részvénytársaságoknak nem kötelező osztalékot fizetni a cég nyereségéből. Ezt a cégvezetés dönti el és a kifizetés mértékét is ők határozzák meg, úgy ahogy az osztalék kifizetés felfüggesztést és az osztalékvágást is." - ez teljesen így van. Viszont az adott cég vezetőségének, mint magánembernek általában nem kevés részvénye van a saját cégéből, ezért az osztalék vágást igyekeznek kerülni, 2 okból is: egyrészt akkor nem lesz osztalék (azaz befolyó kp), másrészt a többi részvényes elkezdi eladni a részvényeket, ezáltal a részvények ára csökken, ami azt eredményezi, hogy a vezetőség saját magánvagyona kezd csökkenni. Ezt nyilván nem akarják, ezért is igyekeznek az osztalékot a megszokott időben fizetni és ha lehet, akkor emelni is rajta. Ezzel sokan nincsenek tisztában.

    VálaszTörlés

Népszerű bejegyzések