Intel Corporation
Az Intel Corporation egy amerikai multinacionális vállalat és technológiai cég, székhelye Santa Carla, Kalifornia. Ez a cég a világ legnagyobb és bevételei alapján leginkább értékelt félvezető chipgyártó és az x 86-os mikroprocesszorok fejlesztője. Az Intel mikroprocesszorokat szállít olyan számítógépes rendszerek gyártói számára, mint az Apple, Lenovo, HP és a Dell. Továbbá alaplapi chipeket, hálózati interfész-vezérlőket, integrált áramköröket, flash memóriát, grafikus chipeket és egyébb kommunikációhoz és a számítástechnikához kapcsolódó eszközöket is gyárt.
Történelem: Az Intel Corporation-t 1968-ban a kaliforniai Mountain View-ban alapította Gordon E. Moore vegyész és Robert Noyce fizikus és az integrált áramkör feltalálója, valamint Artur Rock kockázati tőkebefektető aki segített befektetőket találni (nem volt alapító tag viszont része volt az igazgatótanácsnak). A cég kezdeti befektetése 2,5 millió dollár volt átváltható kötvényekben. A harmadik alapító tag Andy Gove vegyészmérnök. Eredetileg NM Electronics néven alapították a vállalatot de egy hónap múlva már az Intel névre cserélték azt amely az Integrated Electronics rövidítése volt. Alapításakor félvezető eszközök segítségével logikai áramköröket készített. Az alapítók célja a félvezető memória piaca volt, mely széles körben azt jósolta, hogy felváltja a mágneses mag memóriáját. Első terméke 1969-ben egy nagysebességű memória 64 bites SRAM volt ami kétszer gyorsabb a korábbi modellnél. 1971-ben hozta létre az első kereskedelmi forgalomba kapható mikroprocesszort az Intel 4004-at.
Ezzel érték el, hogy miniatürizálták a számítógépek processzorát, ami lehetővé tette a kis gépek számára is az olyan számításokat amelyeket korábban csak nagyon nagy gépekkel voltak képesek végezni. A 80-as években főként a DRAM chipek gyártásával foglalkoztak. 1981-től a vállalat soha nem látott növekedésbe kezdett mint az elsődleges hardver beszállító a személyi számítógépek piacán. Az 1990-es évekre a pentium processzorai már több háztartásban jelen voltak és ehhez márkahűséget is társítottak a fogyasztók. 2000-ben a növekedés lelassult köszönhető ez a másik nagy chipgyártónak az AMD-nek. 1991-ben, 2004-ben és 2005-ben az AMD pereket indított az Intel ellen a tisztességtelen verseny kapcsán. 2005-ben Paul Otellini vezérigazgató átszervezte a vállalatot különböző platformokat hozott létre: vállalkozás, digitális otthon, digitális egészség és mobilitás. 2006-ban bemutatták a Core mikroarchitektúráját ami nagy teljesítményre volt képes és meghozta újra a vezető szerepet a cég számára. 2008-tól az Intel bevezette a 45 nm-es Penryn mikroarchitektúráját. 2010-ben 7,6 milliárd dollár értékben megvásárolta a számítógépes biztonsági technológiát gyártó Mcafee-t és az Infineon Technologies vezetéknélküli üzletágát.
Árfolyam adatok 1985-től napjainkig. (forrás:Seeking Alpha)
Induló osztalékhozam (Dividend Yield) (forrás: Seeking Alpha )
Egy részvényre jutó osztalék értéke (éves szinten dollárban értendő). A cég negyedévente fizeti az osztalékot és jellemzően márciusban emeli azt, a bevételi eredményeitől függően.
Ebben a táblázatban azokat az adatokat írtam össze amiket a vásárlásnál figyelni szoktam és ezek az adatok az összes cégbemutatómban szerepelni fognak majd az elkövetkezendő időkben, így jobban össze lehet hasonlítani a portfóliómban szereplő cégeket.
...
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése