2021. január 15., péntek

Franklin Resources Inc. (BEN)

 


                                                                         Franklin Resources Inc.


     A Franklin Resources Inc. egy amarikai multinacionális holding, globális befektetési vállalkozás amelyet 1947-ben alapítottak New York-ban Franklin Distributors Inc. néven. 1973-ban a cég székhelyét a kaliforniai San Mateo-ba költöztették át. 2020 októberétől a Franklin Templeton 1,4 billió dollár értékű vagyont kezelt magán és intézményi befektetők nevében. 





  Történelem: A céget 1947-ben alapította Rupert H. Johnson, aki sikeres kiskereskedelmi alkusz céget vezetett a Wall Street-i irodájából. Benjamin Franklin néven nevezte el a vállalatát az amerikai polihisztor tiszteletére mert Franklin takarékosságot és körültekintést tanúsított a megtakarítások és a befektetések terén. A társaság befektetési alapjainak első sorozata a Franklin Custodian Funds konzervatív részvény és kötvényalapok sorozata, amelynek célja a legtöbb befektetőhöz való eljuttatása volt. Idősebb Rupert nyugdíjba vonulása után fia, Charles B. Johnson  24 évesen, 1957-ben került a vezérigazgatói székbe. Abban az időben az alapok teljes vagyona 2,5 millió dollár volt.  Ruphert Johnson Jr, Charls testvére 1965-ben csatlakozott a céghez. A Franklin Templton 1971-ben lépett tőzsdére. 1973-ban felvásárolta a kaliforniai székhelyű San Mateo-i Winfield & Company-t és New Yorkból Kaliforniába költöztette az irodáit. Az egyesített szervezetnek közel 250 millió dollár kezelt vagyona volt és körülbelül 60 alkalmazottja. 

1979-ben a Franklin Money Found növekedési hullámot indított el, amely milliárdos alapjává vált és 1980-as években elindította a társaság jelentős eszköznövekedését. A társaság vagyona az 1980-as évektől minden évben megduplázódott, hat éven keresztül. 1986-ban Tajvanon nyitotta meg az első irodáját Észak-Amerikán kívül. 1988-ban Franklin felvásárolta az LF Rothschild alapkezelő vállalatot.
A cég vagyona az 1982-es 2 milliárd dollárról 1989-re már több mint 40 milliárd dollárra nőtt. 1992-ben Franklin felvásárolta a Templeton, Galbraith & Hansberger Ltd vállalatot ami így a Franklin Temleton köznévhez vezetett. 1996-ban a Heine Securities Corporation beleolvadt a Franklin Templeton komplexumba. 2000-ben felvásárolta a Bissett Funds-t majd 2001-ben a Fiduciary Trust Company-t. A cég az eszközosztályok teljes körében specializálódott. Termékeket kínált többek között Franklin, Templeton, Mutal Series és Fiduciary márkanevekkel. Több nagy befektetési társasághoz hasonlóan a cég is sokféle alapot kínál de hagyományosan leginkább a Franklin kötvényalapokról, Templeton nemzetközi alapokról és a Mutal Series értékpapírokról ismert. 2013-ban Charles Johnson nyugdíjba vonult és fia Greg Johnson lett az igazgatóság elnöke és vezérigazgatója. 2019-ben Thomas Gahant  nevezték ki az alternatívák vezetőjének miután a cég 2018-ban megvásárolta a Beneffit Street Partners-t. 2020-ban Jenifer M. Johnson lett a cég vezérigazgatója és elnöke, Greg Johnson pedig ügyvezető elnöke. 2020 júliusában a Franklin Templeton felvásárolta a Legg Mason Inc.-et amivel így a világ egyik legnagyobb független szakosodott globális befektetési menedzsere lett. Jelenleg 455 különböző nyil végű befektetési alapja és 7 zártvégű alapja van. Ezek közé tartozik 17 állami és szövetségi adómentes jövedelem alap is.

                                                                                                                                                        (Forrás: Wikipedia)


       


   Befektetési szempontból fontos adatok:








                                                                                 Árfolyam adatok 1985-től napjainkig.                                                                                                 (forrás:Seeking Alpha)








                                                                                 Induló osztalék hozam (Dividend Yield)                                                                                                                                                                                               (forrás: Seeking Alpha )






 

                                                      Egy részvényre jutó osztalék értéke (éves szinten dollárban értendő). A cég negyedévente fizeti az osztalékot és jellemzően januárban emeli azt, a bevételi eredményeitől függően.



 



 

 Ebben a táblázatban azokat az adatokat írtam össze  amiket a vásárlásnál figyelni szoktam és ezek az adatok az összes cégbemutatómban  szerepelni fognak majd az elkövetkezendő időkben, így jobban össze lehet hasonlítani a portfóliómban szereplő cégeket.















...


3 megjegyzés:

  1. Szia, a Payout ratio-val kapcsolatban szeretnélek kérdezni. Gondolom te is az osztalék biztonságát monitorozod ezzel. Pontosan melyik holnapról tájékozódsz? Vagy magad számolod az értéket? Mert sok helyen néztem és eléggé eltérő eredményeket találtam.
    Csak egy példa: Oneok ticker:OKE
    https://www.marketbeat.com/stocks/NYSE/OKE/dividend/
    A marketbeat oldal adatai szerint 121,82% a payout ratio. Ami kicsit magas, bár az idei évből szerintem nem szabad messzemenő következtetéseket levonni.
    Ugyanakkor a Morningstar adatai szerint ez a százalékszám sokkalta magasabb, 253,06%
    https://www.morningstar.com/stocks/xnys/oke/dividends

    Ez azért eléggé nagy különbség. Melyik lehet a hiteles adat? És hogy lehetnek ekkora különbségek a két oldal adatai között?
    Előre is köszönöm a válaszodat.

    VálaszTörlés
    Válaszok
    1. Szia! Igen sajnos minden oldalon más adatot találsz, ez mindig is így volt :( én az adatokat több helyről szedem össze de például a Payout értéket mindig a Seeking Alpha -ról nézem és írom be a táblázatomba.

      Törlés
  2. Szevasz! Nem tartasz attól, hogy a világ legnagyobb tőkekiáramlást elszenvedő alapkezelője a Franklin? Nekem is van egy kevés, 23% pluszban. Én gondoltam az eladására.

    VálaszTörlés

Népszerű bejegyzések